chlapecký pokoj - spací část
dívčí pokoj
chlapecký pokoj -spací a hrací kout
interiér -  dívčí pokoj
dětský pokoj

Interiér dětského pokoje

Při zařizování interiéru dětských pokojů a pokojíčků platí několik pravidel, ale bezpečnost dětí je na prvním místě. Zásadní roli nehrají metry čtvereční, jako spíše uspořádání vzhledem k pracovní, klidové a hrací zóně, větratelnost a světlost.

Velikost dětského pokoje a jeho vybavení by mělo těmto funkcím odpovídat. Důležité je i vizuální pohodlí - ať už jde o výběr barev nebo osvětlení. Pro barevné ladění platí výběr lehce pastelových nebo neutrálních barev. Osvěžení pokoje docílíme barevnými doplňky nebo barevnými částmi nábytku. Umělé osvětlení bychom měli zajistit jak centrální, tak pro všechny pracovní, čtecí i hrací plochy zvlášť. Na noc je vhodné instalovat tlumené světlo, která umožní dítěti v případě potřeby bezpečně vyjít z pokoje. 

Odpočinkovou  - spací zónu je dobré umístit do rohu místnosti a případně ji odclonit skříňovou příčkou. Postel by měla odpovídat velikostí věku dítěte. Pokud jde o poschoďovou postel – rám postele by měl být dostatečně pevný a stabilní.

Pracovní část – pracovní kout by měl stát spíše stranou centrální hrací plochy. Pracovní stůl je odvislý od věku dítěte. Pro děti školního věku je pracovní stůl velmi důležitý, co do rozměrů i výšky. Neméně důležitým faktorem je židle a správné sezení.                
Pro osvětlení stolu platí pravidlo – aby světlo dopadalo vždy ze strany ruky protilehlé k té, kterou dítě píše. 

Hrací část  - by měla být prostorná, bez zbytečného nábytku. Jako podlahovou krytinu je vhodné použít teplé materiály, jakými jsou dřevěné parkety nebo korek. Koberec po celé ploše podlahy pokoje není vhodný, hůře se udržuje a je zdrojem prachu.

Další vybavení interiéru dětského pokoje -  poličky, regály a skříně je vhodné upevnit ke stěně pevným ukotvením a v ideálním případě by měly mít hrany a rohy oblé, sestavy nižší, variabilní a lehce přístupné.


Tématické články:

Ergonomie sezení..../ celý článek/

 

Kde nás najdete?

            Interierydesign.cz

              649-220-727